34. NEDELJA MED LETOM  ~ 21. november 2021

Božja beseda: 1. berilo: Dan 7, 13 - 14 ; 2. berilo: Raz 1, 5 – 8; evangelij: Jn 18, 33 – 37

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

1. ADVENTNA NEDELJA ~ 28. november 2021

Božja beseda: 1. berilo: Jer 33, 14 – 16; 2. berilo: 1 Tes 3, 12 – 4, 2; evangelij: Lk 21,25–28.34 -36

Vsa aktualna priporočila ob COVID-u 19 zbrana na enem mestu iz strani Slovenskih škofovskih konferenc najdete TUKAJ.

Ostanite zdravi: na duši in telesu.

GOSPOD PRIHAJA

Beseda „advent“ pomeni „prihod“ ali „prisotnost“. V antičnem svetu je označevala prihod kralja ali cesarja v neko pokrajino. Kristjani pa z izrazom „advent“ označujemo prihod Boga in njegovo prisotnost v svetu. Gre za skrivnost, ki zaobjema ves kozmos in zgodovino in obsega dva vrhunska trenutka. To sta prvi in drugi Kristusov prihod. Prvi prihod je učlovečenje, drugi je njegova slovesna vrnitev ob koncu časov. Zato Cerkev Jezusov prihod pričakuje v čuječnosti in dejavnosti. K temu nas danes spodbuja Božja beseda, ki nam govori, kako naj se vedemo, da bomo pripravljeni na Gospodov prihod. V Lukovem evangeliju Jezus učencem pravi: »Varujte se, da vam srca ne bodo obtežena z razuzdanostjo, pijanostjo in življenjskimi skrbmi ..., bedite in vsak čas molíte« (Lk 21,34–36). Torej, zmernost in molitev. Apostol Pavel dodaja povabilo k rasti v preobilju ljubezni, s katero naj ljubimo drug drugega in vse … tako da bi Gospod naša srca utrdil, da bodo neoporečna v svetosti (prim. 1 Tes 3,12–13). Sredi pretresov sveta ali puščave brezbrižnosti in materializma kristjani prejemamo odrešenje od Boga in o njem pričujejo z drugačnim načinom življenja. Tako smo podobni mestu, ki stoji na gori. Skupnost vernih je namreč znamenje Božje ljubezni, njegove pravičnosti, ki je „že“ prisotna v zgodovini, ki pa „še ni“ popolnoma uresničena. Zato jo je treba vedno pričakovati, zanjo prositi in potrpežljivo in pogumno iskati. V Mariji, ki v polnosti uteleša duha adventa, za katerega je značilno poslušanje Boga, je ena sama B globoka želja izpolnjevati njegovo voljo, veselo služenje bližnjemu. Njej se pustimo voditi, da nas Bog, ki prihaja, ne bi našel zaprtih in raztresenih, temveč bo lahko v vsakem izmed nas vsaj nekoliko razširil svoje kraljestvo ljubezni, pravičnosti in miru.  (Po: Benedikt XVI.)

Jezus nas v današnji Božji besedi svari: »Varujte se, da vam srca ne bodo obtežena s požrešnostjo, pijanostjo in skrbmi za to življenje in da vas tisti dan – to je dan Gospodovega prihoda – ne ujame nenadoma kakor zanka.« Z redno molitvijo ob prižgani sveči na adventnem vencu skozi ta čas pričakovanja prosimo Gospoda, bi znali biti čuječi, da bi bili na ta prihod notranje pripravljeni.

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Jutro je. Odpravim se v cerkev k jutranji maši. Cerkev je še temna, ni še praznično osvetljena – tudi moje življenje ne. Toda moje oči so uprte v svečo pred menoj. Ena samcata. Na adventnem vencu. Pogledam v mali plamen. Ne bom iskala vzroka zanj, saj ni zato tu, da bi …, preprosto je tu. Nima ambicije, ne domišlja si, da bo osvetlil celo cerkev. Gori tu in se podarja in razdaja. In ne sprašuje, kaj prinaša. Pa vendar – ta mali plamen postaja luč v temi. Moje oči ga iščejo, v tem hladnem jutru me celo malo ogreje. Teme ne more pregnati – pa vendar govori o upanju v vsej brezupnosti, pripoveduje mi o tem, da obstaja luč, ki prihaja v našo, v mojo temo. Še verjamem v to luč? Lahko otroško zaupam Bogu in prinesem predenj vse temine v sebi in okoli sebe, da bi jih osvetlil?   (Andrea Schwarz)