10. NEDELJA MED LETOM  ~ 6. junij 2021

Božja beseda: 1. berilo: 1 Mz 3,9 – 15; 2. berilo: 2 Kor 4,13 – 5,1; evangelij: Mr 3, 20 – 35

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

11. NEDELJA MED LETOM  ~ 13. junij 2021

Božja beseda: 1. berilo: Ezk 17,22 – 24; 2. berilo: 2 Kor 5,6 – 10; evangelij: Mr 4, 26 - 34

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Vsa aktualna priporočila ob COVID-u 19 zbrana na enem mestu iz strani Slovenske škofovske konference najdete TUKAJ.

Ostanite zdravi: na duši in telesu.
 Spoznajte osnove krščanstva v prijetnem vzdušju Alfe.

Alfa srečanja so namenjena vsem, ki bi želeli spoznati ali poglobiti svoje poznavanje krščanske vere. Na srečanjih se bomo spoznali med seboj in z Bogom, piko na i pa bodo dali pogovori v malih skupinah.

Da bomo srečanja lahko karseda dobro pripravili, vas prosimo, da iskreno izpolnite vprašalnik. Tako boste po elektronski pošti lahko prejemali vsa potrebna obvestila in povezave.

Veselimo se srečanja z vami!
ekipa e-Alfe Dekanije Gornji Grad

Povezava za prijavo: https://forms.gle/ce5pAzSckYSjXvsP6

SRCE JEZUSOVO, slovesni praznik

Osem dni po prazniku Svetega Rešnjega Telesa in Rešnje Krvi obhaja Cerkev slovesni praznik Srca Jezusovega. Letos je to 11. junija. Praznik skuša prodreti v globino in notranje jedro Kristusove skrivnosti, v jedro, iz katerega pritekajo vsa velika dela v naše odrešenje, posebno še Kristusova daritev na križu. In to je tista ljubezen, ki je bila od vekov skrita v brezdanjih globinah troedinega Boga, ki pa si je prevzela našo človeško naravo in nas v Kristusu začela ljubiti tudi s človeškim srcem ter dosegla svoj vrhunec v kalvarijski daritvi, ko so iz prebodene Kristusove strani začele teči reke žive vode, ki odslej nikdar več ne bodo usahnile. Zgodovina češčenja Jezusovega Srca se začenja z apostolom Janezom, ki se je naslonil na Jezusove prsi (Jn 13, 15; 21, 20) in apostola Pavla, ki je svoje vernike imel rad v Ljubezni Jezusa Kristusa (Flp 1, 8). Češčenje Jezusovega Srca so širili srednjeveški mistiki, posebno sveti Bernard, sveti Bonavetura in sveti Bernardin; v tem času so nastale priljubljene pesmi, litanije in podobe Jezusovega Srca. V 14. stoletju je ta pobožnost nekoliko pojenjala. Spet pa se je poživila v 16. in 17. stoletju, za kar ima velike zasluge Janez Eudes, ki ga je papež Pij X. imenoval začetnika, učitelja in apostola liturgičnega češčenja Srca Jezusovega, ker je leta 1670 napisal besedilo za molitveno bogoslužje (brevir) in za mašo v čast Srcu Jezusovemu. Češčenje Srca Jezusovega se nanaša na tisto, kar je pri Kristusu in sploh pri skrivnosti odrešenja najglobljega, kar zajema iz globin njegove Božje - človeške ljubezni. Častiti Srce Jezusovo torej pomeni častiti Jezusovo osebo s posebnega vidika njegove odrešenjske ljubezni. Zato je jasno, da ta pobožnost nikakor ne nasprotuje drugim zdravim pobožnostim, ki jih Cerkev priporoča, temveč jih krepi, poglablja in prešinja.

MOLITEV K SV. JOŽEFU

O, sveti Jožef, ti vsekdar nam bodi skrben gospodar; izlij nebeški blagoslov na vso družino pod naš krov; da bo ljubezen naša vez, da z nami bo pomoč z nebes.

Naj k Bogu pelje naša pot in čednost nas krasi povsod! O, sveti Jožef, bodi ti med nami danes in vse dni! Glej, srečo naše hiše te izročamo ti zdaj v roke.

Odvrni milostno vsekdar, kar bi nam moglo biti v kvar! Zakleni mene in nas vse v srce presveto, prosim te!  Da v Bogu skrito in sveto življenja dnevi nam teko.

(po: Molitvenik združenja Marije Pomočnice)

Spotoma pa oznanjajte in govoríte: »Nebeško kraljestvo se je približalo.« (Mt 10,7)

Oznanjevanje kraljestva je že preveč let (morda celo stoletij) prepuščeno pridiganju duhovnika v cerkvi. Učinkovitost te vrste komunikacije pa je zelo blizu ničli – bodisi zaradi starinskega sloga v primerjavi s splošno uveljavljenimi stili, kot jih uporabljata npr. televizija ali internet, ki poročata hitro, na kratko, konkretno – bodisi ker so ljudje, ki so v cerkvi in poslušajo, vse to slišali že tolikokrat, da se jim je uprlo. Kristjani morajo odkriti možnosti za oznanjevanje nebeškega kraljestva »spotoma«. Družina, stanovanjski blok, mestna četrt, delovna mesta, kraji druženja, šola, vlak, avtobus … so kraji, kjer so kristjani poklicani oznanjati kraljestvo. Pogovori o aktualnih dogodkih in televizijskih oddajah, o politiki, športu in ženskah, klepeti o problemih v službi in o draginji … so tiste priložnosti, ko so kristjani poklicani, da predstavljajo evangelij. Vendar je za oznanjevanje kraljestva »spotoma« nujno, da kristjani bistveno presežejo »znanje«, ki so si ga pridobili pri pripravi na prvo obhajilo. Evangelij postane učinkovito mnenje, nasvet, predlog, zgled, če ga spoznamo in ponotranjimo na odrasel način. In seveda – če ga resnično živimo.    (M. Turnšek)

IZROČITEV DNEVA SRCU JEZUSOVEMU

Moj Bog, podarjam ti vsa dejanja, ki jih bom danes storila, v namene in v slavo presvetega srca Jezusovega; vsak utrip srca, vse misli in najpreprostejša opravila želim posvetiti s tem, da jih pridružim njegovemu neskončnemu zasluženju, ter zadostiti za svoje napake tako, da jih vržem v ognjišče njegove usmiljene ljubezni. O, moj Bog, zase in za vse, ki so mi dragi, te prosim milosti, da bi popolnoma izpolnili tvojo sveto voljo, da bi iz ljubezni do tebe sprejeli veselje in bolečine tega minljivega življenja, zato da bi bili nekoč za vso večnost združeni v nebesih. Amen.

(Youcat – Molitvenik za mlade, sv. Terezija iz Lisieuxa)